Bora Muzhaqi

Minister of State for
Youth and Children

Mrs. Bora Muzhaqi is the Minister of State for Youth and Children since September 2021.
During May-September 2021 she held the position of Deputy Minister of Education, Sports and Youth. From January 2019 till March 2021, she was an Adviser to the Minister of State for Entrepreneurship Protection and from September 2020 onwards she was a member of the Commission for Regulation and Supervision.

From 2013 to 2019, she served as tax consultant for EY and PwC. She has also been a compensation analyst in the Human Resources Department, at Citibank, London, UK, from June to August 2011, and an EU Integration Analyst in July 2010 at the Ministry of Defense, in the EU Integration Directorate.
Graduated from London School of Economics and Political Science, London, UK BSc Economics, Second Class Honors in 2012 and from HULT International Business School, London, UK, Master in International Business, Future Leaders Scholarship in 2013. Participated in the 6th Forum for Democracy in the Council of Europe and was a member of ACCA, London, UK accredited by the Association of Chartered Certified Accountants.
She is fluent in English, Italian, German and Turkish.