7 marsi, një pikë mbërritjeje e një historie 30 vjeçare Shqipëri- Itali

Postuar më: 6 Mars 2021

Fjala përshëndetëse e Kryeministri Edi Rama në takimin me kryetarët e qarqeve të Brindizit:   Faleminderit të gjithëve që jeni këtu dhe për këtë mikpritje të jashtëzakonshme dhe faleminderit dhe kryetarit të bashkisë që mori ma...


Bari, tre dekada pas nisjes së emigracionit shqiptar drejt Puljas

Postuar më: 6 Mars 2021

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në Bashkinë e Barit me Kryetarin Antonio Decaro:   Vazhdoj të dyshoj nëse e meritoj të gjithë këtë por nuk mundem të mos shpreh mirënjohjen time e t’ju falenderoj nga zemra që na rezervuat këtë mikpr...


Itali – Shqipëri, 30 vite miqësi

Postuar më: 6 Mars 2021

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në Këshillin Rajonal të Puljas, në ceremoninë e përkujtimit të 30-vjetorit të fillimit të emigracionit shqiptar drejt Puljas:   Faleminderit! Nuk e di nëse unë me të vërtetë e meritoj të gjithë kë...


Shqiptarët në Itali, kontribut të jashtëzakonshëm në të gjithë sektorët e shoqërisë

Postuar më: 5 Mars 2021

Bari, Itali, Komunikim i përbashkët i Kryeministrit Edi Rama me ministrin e Jashtëm italian, Luigi Di Maio dhe Presidentin e Rajonit të Pulias, Michele Emiliano:   Presidenti Emiliano: Është një nder i madh për ne puljezët t’i shprehi...


400 infermierë do t’i bashkohen skuadrës së vaksinatorëve në territor

Postuar më: 5 Mars 2021

Në Qendrën e Vaksinimit në Arenën Kombëtare, një ekip i ri prej 400 inferemierësh po trajnohen për t’ju bashkuar radhëve të skuadrës së vaksinatorëve në territor, në gatishmëri për vaksinimin masiv të popullatës këtë pranverë,...


Aeroporti i ri ndërkombëtar i Vlorës

Postuar më: 5 Mars 2021

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në konferencën e shpalljes së kompanisë fituese për aeroportin ndërkombëtar të Vlorës:   Sikur të përpiqesha të tregoja, po të shkruaja se sa shumë e se me sa shumë padurim e kam pritur këtë ditë,...


Cikli i bashkëbisedimeve me qytetarë vijon në Berat

Postuar më: 26 Shkurt 2021

Nga bashkëbisedimi i Kryeministrit Edi Rama në Berat në kuadër të ciklit të bashkëbisedimeve me qytetarë:   Kryeministri Edi Rama: Për të vazhduar punën, për të çuar para projektet e nisura dhe për të plotësuar kornizën e projekti...


EKONOMIA NË FOKUS; Taksat zero, paga minimale 30 mijë lekë, ndihma ekonomike dyfish

Postuar më: 23 Shkurt 2021

Konferenca javore me mediat me fokus ekonominë: Kryeministri Edi Rama:  Sot, në kuadër të forumit të përjavshëm për ekonominë dëshirojmë të përqendrohemi në tre aspekte shumë të rëndësishme që janë besoj edhe tre gurë themeli ...


Projektet zhvillimore të Qarkut Fier

Postuar më: 20 Shkurt 2021

Turi i bashkëbisedimeve të Kryeministrit Edi Rama me qytetarë vijoi sot në Fier, ku qytetarë të moshave dhe profesioneve të ndryshme, online dhe të pranishëm në sallë, diskutuan me Kryeministrin, lidhur me problematika shqetësuese, tema t...


Ekonomia në Fokus- Progresi në shëndetësi si bazë solide për thellimin e reformës

Postuar më: 9 Shkurt 2021

Kryeministri Edi Rama në konferencën Ekonomia në Fokus, me ministren e Shëndetësisë Ogerta Maastirliu:    Kryeministri Edi Rama: Kjo është dita e forumit të përjavshëm, të hapur për të gjithë ju. Tema e sotme është tema e shë...


Koha për përgjegjësi qytetare në këtë fazë rritjeje të numrit të infektimeve

Postuar më: 8 Shkurt 2021

Koha për përgjegjësi qytetare në këtë fazë rritjeje të numrit të infektimeve:   Kryeministri Edi Rama: Kjo është një konferencë shtypi e pazakonshme dhe arsyeja lidhet me domosdoshmërinë për të përcjellë një mesazh të qartë...


Për projektet e zhvillimit të Qarkut Gjirokastër

Postuar më: 6 Shkurt 2021

Cikli i bashkëbisedimeve me qytetarë vijoi sot në qytetin e Gjirokastrës, në shtëpinë muze të Kadaresë, ku kontribuues në profesione të ndryshme, mësues, mjekë, sipërmarrës, studentë, të rinj e të reja, përfaqësues të pushtetit l...


Nis puna për zbatimin e projektit të rijetëzimit të Piramidës

Postuar më: 4 Shkurt 2021

Nisi sot puna për zbatimin e projektit të rijetëzimit të Piramidës. Një projekt fantastik transformimi arkitektonik i studios së famshme holandeze MVRDV, që do krijojë kushtet optimale për Qendrën më të madhe Digjitale në rajon. Kryemin...


Ekonomia në fokus: Procesi i rindërtimit

Postuar më: 2 Shkurt 2021

Kryeministri Edi Rama në konferencën Ekonomia në Fokus, me ministrin e Shtetit për Rindërtimin, Arben Ahmetaj:   Kryeministri Edi Rama: Sot, në këtë forum të hapur të javës mbi ekonominë, fokusin do ta kemi tek procesi i rindërtimit...


Mbërrijnë dozat e para të vaksinave nga kontrata me Pfizer

Postuar më: 1 Shkurt 2021

Komunikim me median i Kryeministrit Edi Rama para mbërritjes së dozave të para të vaksinës anticovid, nga kontrata me kompaninë Pfizer:   Mirëmbrëma të gjithëve! Sot, ju kemi ftuar për të bërë atë që kishit merak me të drejtë,...


Dokumentarë
Reportazhe Eksklusive

Hapësira Mediatike
Për Gazetarët