Kryeministri zhvillon homazhe në nderim të deputetit Sokol Olldashi

Postuar më: 21 Nëntor 2013

Kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij Znj. Linda Rama, zhvilluan sot në mesditë homazhe në nderim të deputetit dhe politikanit Sokol Olldashi, i cili u nda dje nga jeta. Kryeministri Rama i shprehu ngushëllime nënës, gru...


Kryeministri Edi Rama vizitë në 10 Downing Street, pritet nga Kryeministri Britanik Cameron

Postuar më: 20 Nëntor 2013

Kryeministri Edi Rama zhvilloi një vizitë në 10 Downing Street,  ku u takua me Kryeministrin e Britanisë së Madhe, David Cameron. Gjatë takimit me homologun britanik, Kryeministri Rama u përqendrua tek e ardhmja evropiane e Shqipërisë dhe t...


Dita Evropiane Kundër Trafikimit të Qenieve Njerëzore, Rama: Aksion emergjent, të orientuar nga rezultatet

Postuar më: 19 Nëntor 2013

Kryeministri Edi Rama theksoi vendosmërinë e palëkundur të Qeverisë që drejton për një qasje të re ndaj luftës me trafikimin e qenieve njerëzore gjatë pjesëmarrjes në konferencën e organizuar në Ditën Evropiane Kundër Trafikimit të...


Instituti Konfuci, është këtu për t’i folur të nesërmes

Postuar më: 18 Nëntor 2013

Ky është një eveniment i veçantë që lidhet me gjuhën dhe kulturën kineze, por unë dua ta filloj nga gjuha shqipe, duke rimarrë diçka nga fjala e rektorit që tha se në Kinë është një Fakultet i Gjuhës Shqipe i cilësisë së parë dh...


Me këtë program i ngremë kokën vendit

Postuar më: 15 Nëntor 2013

Kur ha një milionë shuplaka, mendjet o të vijnë, o të ikin aq larg sa duhen vite për t’i kapur. Jo unë, jo ne, dikush tjetër, fatkeqësisht i njohur si krahu i armatosur me shifra dhe të dhëna të rreme i qeverisë së ikur, INSTAT-i dora...


Ja e vërteta e armëve kimike

Postuar më: 15 Nëntor 2013

  Në 11 shtatorin e saposhkuar, kur i’u drejtova parlamentit për programin e qeverisë së re, e nisa fjalën time me tragjedinë e kullave binjake dhe barbarinë e regjimit vrastar në Siri. Ishte koha kur armët kimike të Asadit kishin b...


Rama – Gjukanoviç: Udhë projekteve të përbashkëta rajonale

Postuar më: 14 Nëntor 2013

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot, një vizitë zyrtare në Mal të Zi, ku fillimisht u prit në një takim të veçantë nga Kryeministri Milo Gjukanoviç. Takimi ndërmjet Kryeministrit Rama dhe Kryeministrit Gjukanoviç, krahas bisedimeve për pe...


Nis Konferenca Kombëtare Antikorrupsion

Postuar më: 13 Nëntor 2013

Qëllimi ynë është që të gjithë së bashku të ndajmë mendime dhe këndvështrime lidhur me këtë sëmundje të madhe që, fatkeqësisht, karakterizon vendin tonë në sytë e Familjes Evropiane dhe Euro-Atlantike dhe që prek në mënyrë t...


Qeveria asnjë vendim që cënon sigurinë e shqiptarëve

Postuar më: 13 Nëntor 2013

“Çdo vajzë dhe çdo djalë, duhet ta dijë se kurrë, unë vetë dhe kjo Qeveri nuk do të pranonte që jo jeta, por vetë e ardhmja e tyre të vihej në diskutim me cenimin më të vogël. Çdo prind duhet ta dijë se kurrë, unë apo Qeveria nu...


Lufta antikorrupsion, modernizimi i sistemit

Postuar më: 13 Nëntor 2013

Jo pa keqardhje m’u desh të largohem për një periudhë kohe, ndryshe nga parashikimi, për të qenë gjatë gjithë ditës në këtë Konferencë që është e para e llojit të vet besoj dhe që realisht ishte një hapësirë shumë interesante...


Vendime të mbledhjes së Këshillit të Ministrave, të datës 13.11.2013

Postuar më: 13 Nëntor 2013

Është zhvilluar sot mbledhja e Këshillit të Ministrave, në të cilën u miratuan vendimet dhe projektligji, si më poshtë:   PROJEKTLIGJ: 1. Për disa ndryshime në ligjin nr.7703, datë 11.5.1993, “Për sigurimet shoqërore në Republik...


Ja përgjigjia për lëndët kimike sot

Postuar më: 12 Nëntor 2013

Pyetje për Kryeministrin Rama. Ju thatë që të gjitha vendimet e qeverisë janë duke u parë, por mendoj se përveçse nga BE vendimet e qeverisë shikohen edhe nga qytetarët shqiptarë. Cila do të jetë përgjigja që do të japë qeveria shqi...


Mbahet Tryeza e parë e Dialogut të Nivelit të Lartë

Postuar më: 12 Nëntor 2013

“Prioritetet e përcaktuara qartë nga Qeveria, koincidojnë dhe nuk ka si të jetë ndryshe, me ato prioritete të përcaktuara qartë nga Komisioni, në funksion të çuarjes përpara me procesin e integrimit evropian,”– vlerësoi kështu Kry...


Kryeministri në promovimin e librit “Betonizimi i demokracisë” i arkitektit Maks Velo

Postuar më: 11 Nëntor 2013

Kryeministri Edi Rama ka qenë i pranishëm sot në promovimin e librit “Betonizimi i demokracisë” të shkruar nga arkitekti, piktori e publicisti, Maks Velo. Libri përmbledh artikuj, intervista e studime të 20 viteve të fundit të arkitektit...


Mishërimi i partneritetit strategjik me SHBA-të në frontin e NATO-s

Postuar më: 11 Nëntor 2013

Të nderuar Ushtarë të Forcave të Armatosura të Shqipërisë, Të nderuar Gjeneralë të Forcave të Armatosura të Shqipërisë, Të nderuar Zotërinj Atashe të Mbrojtjes, E nderuar Zonja Ministre, Mbase ndokush mund të jetë habitur që unë ...


Dokumentarë
Reportazhe Eksklusive

Hapësira Mediatike
Për Gazetarët