Shqipëria e gjeneratës tjetër, strategjia e re e TIK

Postuar më: 23 Shtator 2013

Me iniciativën e Ministres për Inovacionin dhe Administratën Publike, Milena Harito, u zhvillua sot, në mjediset e Qendrës Burimore PROTIK, një takim prezantues me temë “Shqipëria e gjeneratës tjetër, strategjia e re e TIK”, me pjesëma...


Strukturë të posaçme për prioritetet qeverisëse

Postuar më: 23 Shtator 2013

Në takimin e zhvilluar mes Presidentit të Bankës Botërore Jim Yong Kim, Kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama dhe ish Kryeministrit britanik Tony Blair u diskutuan sfidat dhe prioritetet e qeverisë së re. Pas këtij takimi Kryeministri Rama u...


Njoftim mbi axhendën e Kryeministrit Edi Rama në SHBA

Postuar më: 21 Shtator 2013

Kryeministri Edi Rama ka nisur një vizitë disa ditore në New York, ku do të marrë pjesë në sesionin e 68- të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara dhe do të mbajë një fjalim në debatin e përgjithshëm të këtij sesioni....


Mandat për një qeverisje të drejtë

Postuar më: 20 Shtator 2013

Zoti Rama, më në fund, kryeministër, apo jo. Dhe urime për detyrën. Mirëserdhët dhe ju falënderoj shumë!   Shoh që zgjodhët një vend simbolik të zyrës së kryeministrit, pikërisht dritaren. Besoj duhet të keni kujtime nga kjo dri...


Në 10 vite e shoh Shqipërinë anëtare të BE

Postuar më: 19 Shtator 2013

Euronews, James Franey: Kur mendoni se është realiste që Shqipëria mund t’i bashkohet BE-së? Kryeministri Edi Rama: Ne kemi bërë shumë progres, por mbetet ende shumë për të bërë. Unë shpresoj shumë që brenda 10 viteve të ardhshme...


Për një ekonomi dinamike dhe të integruar

Postuar më: 19 Shtator 2013

Të nderuar zonja dhe zotërinj, Me shumë kënaqësi i drejtoj kësaj audience disa fjalë që lidhen me gjendjen e ekonomisë, me sfidat dhe me qasjen tonë të re ndaj një situate që lë pak vend për shumë optimizëm. Shqipëria përjeton një...


Kodi Etik Ministror

Postuar më: 18 Shtator 2013

Në mbledhjen e parë të Këshillit të Ministrave, të drejtuar nga Kryeministri Edi Rama, datë 15 shtator 2013, u miratua Kodi Etik Ministror, të cilin e gjeni të plotë më poshtë:   KODI ETIK MINISTROR   Preambul Qeveritarët përb...


Kryeministri Rama pret Presidentin e Maqedonisë Ivanov

Postuar më: 18 Shtator 2013

Kryeministri Edi Rama priti sot në një takim Presidentin e Maqedonisë Gjeorge Ivanov, me të cilin shkëmbyen pikëpamjet lidhur me bashkëpunimin mes dy vendeve, si dhe rrugën e përbashkët drejt të ardhmes evropiane. Kryeministri Rama gjatë ...


Vendimet e Këshillit të Ministrave

Postuar më: 18 Shtator 2013

Sot, më datë 18 shtator 2013, Kryeministri Edi Rama drejtoi mbledhjen e Këshillit të Ministrave, në të cilën u morën këto vendime: 1-     Përcaktimi i fushës së përgjegjësisë shtetërore të Ministrisë së Energjisë dhe Industri...


Rama – Rasmussen: Koha për të parë drejt së ardhmes

Postuar më: 17 Shtator 2013

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Andreas Fogh Rasmussen: “Fakti,që ju keni zgjedhur të vini këtu, në fillim të mandatit tuaj, tregon përkushtimin tuaj personal ndaj Aleancës dhe ne jemi shumë mirënjohës për këtë. Shqipëria jep një...


Aleanca Evropiane, një mandat të fortë për ndryshim e integrim

Postuar më: 17 Shtator 2013

Kryeministri Edi Rama është pritur në një takim nga Presidenti i Komisionit Evropian Hose Manuel Barroso. Pas takimit të zhvilluar në selinë e Komisionit, Presidenti Barroso është shprehur i bindur në përkushtimin personal të Edi Ramës d...


Qeveria e re tërësisht e dedikuar ndaj një Shqipërie Evropiane

Postuar më: 17 Shtator 2013

Takimin e fundit të vizitës së tij të ngjeshur në Bruksel, Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama e zhvilloi me Presidentin e Këshillit të Bashkimit Evropian Herman Van Rompuy. Diskutimet u përqendruan në procesin e integrimit të Shqipërisë...


Bruksel, Rama: Kemi një mandat për ndryshim. Do ta bëjmë të mundur ndryshimin.

Postuar më: 16 Shtator 2013

Kryeministri Edi Rama mori pjesë sot në një seancë dëgjimore në Komisionin për Politikën e Jashtme në Parlamentin Europian. Gjatë kësaj seance, Kryeministri Rama siguroi europarlamentarët për gatishmërinë e qeverisë shqiptare në për...


Me këtë program i ngremë kokën vendit

Postuar më: 15 Shtator 2013

Kur ha një milionë shuplaka, mendjet o të vijnë, o të ikin aq larg sa duhen vite për t’i kapur. Jo unë, jo ne, dikush tjetër, fatkeqësisht i njohur si krahu i armatosur me shifra dhe të dhëna të rreme i qeverisë së ikur, INSTAT-i dora...


Tre vendimet e mbledhjes së parë të Këshillit të Ministrave

Postuar më: 15 Shtator 2013

Sot, më datë 15 shtator 2013, Kryeministri Edi Rama drejtoi mbledhjen e parë të Këshillit të Ministrave, në të cilën u morën këto vendime: 1. Zëvendësimi i portretit të Presidentit të Republikës në ceremonialin zyrtar me portretin e ...


Dokumentarë
Reportazhe Eksklusive

Hapësira Mediatike
Për Gazetarët