Për një ekonomi dinamike dhe të integruar

Postuar më: 19 Shtator 2013

Të nderuar zonja dhe zotërinj, Me shumë kënaqësi i drejtoj kësaj audience disa fjalë që lidhen me gjendjen e ekonomisë, me sfidat dhe me qasjen tonë të re ndaj një situate që lë pak vend për shumë optimizëm. Shqipëria përjeton një...


Kodi Etik Ministror

Postuar më: 18 Shtator 2013

Në mbledhjen e parë të Këshillit të Ministrave, të drejtuar nga Kryeministri Edi Rama, datë 15 shtator 2013, u miratua Kodi Etik Ministror, të cilin e gjeni të plotë më poshtë:   KODI ETIK MINISTROR   Preambul Qeveritarët përb...


Kryeministri Rama pret Presidentin e Maqedonisë Ivanov

Postuar më: 18 Shtator 2013

Kryeministri Edi Rama priti sot në një takim Presidentin e Maqedonisë Gjeorge Ivanov, me të cilin shkëmbyen pikëpamjet lidhur me bashkëpunimin mes dy vendeve, si dhe rrugën e përbashkët drejt të ardhmes evropiane. Kryeministri Rama gjatë ...


Vendimet e Këshillit të Ministrave

Postuar më: 18 Shtator 2013

Sot, më datë 18 shtator 2013, Kryeministri Edi Rama drejtoi mbledhjen e Këshillit të Ministrave, në të cilën u morën këto vendime: 1-     Përcaktimi i fushës së përgjegjësisë shtetërore të Ministrisë së Energjisë dhe Industri...


Rama – Rasmussen: Koha për të parë drejt së ardhmes

Postuar më: 17 Shtator 2013

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Andreas Fogh Rasmussen: “Fakti,që ju keni zgjedhur të vini këtu, në fillim të mandatit tuaj, tregon përkushtimin tuaj personal ndaj Aleancës dhe ne jemi shumë mirënjohës për këtë. Shqipëria jep një...


Aleanca Evropiane, një mandat të fortë për ndryshim e integrim

Postuar më: 17 Shtator 2013

Kryeministri Edi Rama është pritur në një takim nga Presidenti i Komisionit Evropian Hose Manuel Barroso. Pas takimit të zhvilluar në selinë e Komisionit, Presidenti Barroso është shprehur i bindur në përkushtimin personal të Edi Ramës d...


Qeveria e re tërësisht e dedikuar ndaj një Shqipërie Evropiane

Postuar më: 17 Shtator 2013

Takimin e fundit të vizitës së tij të ngjeshur në Bruksel, Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama e zhvilloi me Presidentin e Këshillit të Bashkimit Evropian Herman Van Rompuy. Diskutimet u përqendruan në procesin e integrimit të Shqipërisë...


Bruksel, Rama: Kemi një mandat për ndryshim. Do ta bëjmë të mundur ndryshimin.

Postuar më: 16 Shtator 2013

Kryeministri Edi Rama mori pjesë sot në një seancë dëgjimore në Komisionin për Politikën e Jashtme në Parlamentin Europian. Gjatë kësaj seance, Kryeministri Rama siguroi europarlamentarët për gatishmërinë e qeverisë shqiptare në për...


Me këtë program i ngremë kokën vendit

Postuar më: 15 Shtator 2013

Kur ha një milionë shuplaka, mendjet o të vijnë, o të ikin aq larg sa duhen vite për t’i kapur. Jo unë, jo ne, dikush tjetër, fatkeqësisht i njohur si krahu i armatosur me shifra dhe të dhëna të rreme i qeverisë së ikur, INSTAT-i dora...


Tre vendimet e mbledhjes së parë të Këshillit të Ministrave

Postuar më: 15 Shtator 2013

Sot, më datë 15 shtator 2013, Kryeministri Edi Rama drejtoi mbledhjen e parë të Këshillit të Ministrave, në të cilën u morën këto vendime: 1. Zëvendësimi i portretit të Presidentit të Republikës në ceremonialin zyrtar me portretin e ...


Për rilindjen që duam ne, kemi nevojë për të gjithë

Postuar më: 15 Shtator 2013

Me shumë mirënjohje për ata një milion shqiptarë dhe shqiptare, nga Tropoja deri në Konispol, që më 23 qershor votuan “Aleancën për Shqipërinë Evropiane”, por edhe respekt, po njësoj, për të gjithë ata që më 23 qershor nuk e vot...


Puna e opozitës është fjala – fjala e qeverisë është puna

Postuar më: 13 Shtator 2013

Si sot, në të njëjtën datë, 11 shtator, viti 2001, një kërpudhë tymi, e zezë me bisht të zjarrtë, u ngrit befasisht në qiellin e botës dhe e zaptoi të tërin. Mbiu dhunshëm duke çelur një gropë të madhe gjaku e hiri mu në zemrën ...


Bashkëpunimi Shqipëri – Kosovë, një epokë e re

Postuar më: 13 Shtator 2013

Hashim Thaçi, Kryeministër i Kosovës: “Kam kënaqësinë e veçantë që si Kryeministër i Republikës së Kosovës, të presim në Prishtinë, për të diskutuar për zhvillimet në Kosovë dhe Shqipëri, Kryeministrin e Republikës së Shqip...


Parlamenti miraton buxhetin e vitit 2014 – Rama: Ndaluam rrënimin!

Postuar më: 28 Janar 2013

Fjala e Kryeministrit Edi Rama sot në Kuvend:   Pata disa kërkesa nga parafolësit e opozitës që të marr fjalën, por e pashë të udhës që t’i dëgjoj me vëmendje që të gjithë dhe ta marr fjalën vetëm një herë. Në radhë të p...


Në pragfestën e Vitit të Ri, bashkë me fëmijët e policëve të rënë në krye të detyrës

Postuar më: 27 Janar 2013

Kryeministri Rama ndau në mbrëmjen e sotme, gëzimin e festave të fundvitit me fëmijët e policëve të rënë në krye të detyrës, në një festë të organizuar enkas për ta, në qytetin e Durrësit. Kryeministri garantoi se “qeveria do t...


Dokumentarë
Reportazhe Eksklusive

Hapësira Mediatike
Për Gazetarët