Fondi Shqiptaro – Amerikan, partner në rrugën e zhvillimit

Postuar më: 8 Tetor 2013

I Nderuar zoti President i Republikës, I Nderuar zoti Ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, I dashur Michael Granoff, Të nderuar anëtarë të Bordit, Është vërtet privilegj që një vend si i yni, në këtë pjesë të rrugëtimit, ...


Intervistë e Kryeministrit Edi Rama në emisionin “7 pa 5“, në VIZION +

Postuar më: 7 Tetor 2013

Faleminderit që pranuat ftesën tonë për të qenë me ne në studio, në këtë ditë të parë të emisionit, zoti Kryeministër. Faleminderit juve! Si nis mëngjesi për ju zoti Rama? Mëngjesi nis këtu, në këtë tryezë dhe me radhë, duke p...


Në Berat, projekti i parë i një ndryshimi të madh

Postuar më: 6 Tetor 2013

Kryeministri Edi Rama mori pjesë në ceremoninë e fillimit të punimeve për realizimin e Projektit BID. Është ky një investim i Fondit Shqiptaro-Amerikan të Zhvillimit, në bashkëpunim me bashkinë e qytetit, që parashikon rinovimin e shëti...


Kryeministri Edi Rama pret Ministrin e Jashtëm të Turqisë, Ahmet Davutoglu

Postuar më: 5 Tetor 2013

Kryeministri Edi Rama priti sot në takim Ministrin e Jashtëm të Turqisë, Ahmet Davutoglu. Kryeministri Rama e falenderoi ministrin Davutoglu për mbështetjen e vazhdueshme që Turqia i ka dhënë Shqipërisë. Gjatë takimit, Rama theksoi se par...


Qeveria do t’ju kërkojë pasi t’ju lajë borxhet

Postuar më: 4 Tetor 2013

Sot, ne nisim një pjesë të dytë të një rruge të nisur më parë, vazhdojmë një kapitull të dytë të një kapitulli dialogu, të hapur më parë nga ana jonë. Jemi këtu, për t’ju konfirmuar juve dhe përmes jush të gjithë atyre që n...


Vendimet e Këshillit të Ministrave sot, datë 04/10/2013

Postuar më: 4 Tetor 2013

Kryeministri Edi Rama drejtoi sot mbledhjen e Këshillit të Ministrave në të cilën u morën këto vendime;     1- Propozimi i Projektligjit për kryerjen e shërbimit të auditimit të borxhit të ministrive kundrejt biznesit vendas dhe...


Rama – Blair, për ngritjen e njësisë së specializuar për realizimin e prioriteteve

Postuar më: 3 Tetor 2013

Kryeministri Edi Rama mirëpriti sot në një takim ish Kryeministrin britanik Tony Blair, i cili ndodhet në Tiranë për të nisur procesin e bashkëpunimit mbi projektin e ngritjes së një njësie të specializuar për realizimin e prioriteteve t...


Qeveria shqiptare, frymë të re, bashkëpunimit me biznesin

Postuar më: 2 Tetor 2013

Zëvendëskryeministri Niko Peleshi zhvilloi sot një takim me Ambasadorin e Izraelit në Tiranë, David Cohen, në fokus të të cilit ishte bashkëpunimi ekonomik midis dy vendeve. Në këtë kuadër, në muajin tetor do të mbahet në Izrael Forum...


“Tough love”

Postuar më: 2 Tetor 2013

Shumë i nderuar Zoti Kryetar i Kuvendit, Fort të nderuar Shkëlqesi Ambasadorë, Zonja Kryetare e Komisionit të Jashtëm të Kuvendit, zonja e zotërinj deputetë, Zonja e zotërinj ministra, Miq e të ftuar, Nëse 20 e kusur vitet e rrugëtimit t...


Vendime të mbledhjes së Këshillit të Ministrave të datës 30.09.2013

Postuar më: 30 Shtator 2013

Sot, Kryeministri Edi Rama drejtoi mbledhjen e Këshillit të Ministrave, ku u miratuan disa vendime të rëndësishme, ndër të cilat: 1. Akti normativ për disa ndryshime në ligjin “Për nëpunësin civil”. Në mbështetje të nenit ...


Kryeministri Edi Rama takohet me Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara Ban Ki-moon

Postuar më: 29 Shtator 2013

Kryeministri Edi Rama zhvilloi në Nju Jork, një takim të posaçëm me Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon. Në këtë takim, zoti Ban Ki-moon e përgëzoi Kryeministrin Rama për fitoren në zgjedhjet e 23 qershorit,...


Kryeministri Rama takon Ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov

Postuar më: 28 Shtator 2013

Kryeministri Edi Rama gjatë qëndrimit të tij në Nju Jork u takua me Ministrin e Jashtëm të Rusisë Sergei Lavrov. Gjatë takimit u bisedua mbi shkëmbimet kulturore dhe tregtare mes Shqipërisë dhe Rusisë. Kryeministri Rama e njohu Ministrin ...


Integrimi Evropian është ndërtimi i Evropës brenda nesh

Postuar më: 28 Shtator 2013

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në Forumin e Liderëve Botërorë në Universitetin e Kolumbias në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ishte viti 1990 kur në Shqipëri iu dha goditja e parë e rëndësishme diktaturës komuniste. Lëvizjet masive dh...


OKB, Rama: Ndërtimi Rilindjes, sfida ime. Njihni pavarësinë e Kosovës.

Postuar më: 28 Shtator 2013

Z. Kryetar, Shkëlqesi, Zonja dhe zotërinj, Unë quhem Edi Rama. Jam Kryeministri i Shqipërisë dhe ky është muaji im i parë në këtë detyrë. Jam vërtet i mbushur me përulje tek gjendem në këtë foltore, në hapat dhe nën hijen e disa pr...


Takim i frytshëm me Ndihmës Sekretaren e Shtetit Victoria Nuland

Postuar më: 27 Shtator 2013

Kryeministri Edi Rama zhvilloi një takim me Ndihmës Sekretaren e Shtetit për Çështje të Evropës dhe Euroazisë Victoria Nuland, ku u diskutua mbi marrëdhëniet midis Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara. Zonja Nuland, e shoqëruar në taki...


Dokumentarë
Reportazhe Eksklusive

Hapësira Mediatike
Për Gazetarët