Obot, dëme minimale në zonën më problematike të ultesirës së Shkodrës

Postuar më: 10 Janar 2021

Fshati Obot, në Shkodër, i njohur historikisht si zona më kritike në kohë reshjesh intensive për shkak të pozicionit nën kuotë, nuk i ka shpëtuar as këtë vit problematikave për shkak të reshjeve, por lehtësisht të menaxhueshme për sh...


Gjadër, Lezhë – Situatë e qëndrueshme falë pastrimit të kanaleve kullues

Postuar më: 10 Janar 2021

Kryeministri Rama ishte në Gjadër të Lezhës për të parë nga afër situatën në zonë për shkak të rreshjeve me intensitet të lartë të ditëve të fundit.  I shoqëruar nga kreu i Bashkisë së Lezhës, Pjerin Ndreu dhe nga ministri Mbro...


Lezha në 2021 nuk përjeton katastrofën e përmbytjeve të 2010

Postuar më: 10 Janar 2021

Lezha dhe zonat përreth, ndonëse nën efektin disaditor të reshjeve të shumta, shënojnë sot një situatë shumë herë më të qetë sesa në janarin e vitit 2010, ku gjithçka u përmbyt dhe dëmet materiale ishin kolosale. Megjithëse bilanci...


Fier, “vizitë përkujtimore” përgjatë lumit Gjanica

Postuar më: 9 Janar 2021

“Vizitë përkujtimore” e ka cilësuar kryeministri Rama ecjen inspektuese përgjatë lumit Gjanica në Fier, gjendja aktuale e të cilit ndryshon si nata me ditën nga ajo e 9 janarit të vitit 2013. Qendra e Fierit dhe lumi Gjanica i janë ...


Spitali Rajonal i Fierit, qendër ekselence e sistemit shëndetësor

Postuar më: 9 Janar 2021

Spitali Rajonal i Fierit, i cili do të ndërtohet me mbështetjen e qeverisë së Republikës së Turqisë, do të jetë një shembull i sistemit shëndetësor dhe një qendër e transferimit të teknologjisë e të dijes nga sistemi shëndetësor t...


Çerven, Fier pastrimi i kanaleve dhe ngritja e argjinaturave e shpëtojnë nga përmbytja

Postuar më: 9 Janar 2021

Reshjet masive të këtyre ditëve ishin testi i kaluar me sukses dhe dëshmi e punës madhore të bërë disa vite rresht për pastrimin e kanaleve të bllokuara me dekada, si edhe punës së përbashkët me Forcat e Armatosura në forcimin dhe në ...


Komiteti Ndërministror i Emergjencave Civile shqyrton situatën nga reshjet e dendura

Postuar më: 8 Janar 2021

Takimi i Komitetit Ndërministror Të Emergjencave Civile për situatën si pasojë e reshjeve në vend, masat e marra dhe pritshmëritë meteorologjike në vijim:   Kryeministri Edi Rama: E bëjmë këtë takim të Komitetit Ndërministror të...


Ankara, Kryeministri Rama vizitë në zemrën e industrisë ushtarake turke

Postuar më: 7 Janar 2021

Në ditën e dytë të vizitës në Turqi, Kryeministri Edi Rama, me Zëvendëspresidentin e Turqisë, Fuat Oktay, zhvilloi një vizitë në Presidencën e Industrive të Mbrojtjes në Ankara. E cila u pasua me vizitën në qendrën e industrisë ush...


Kapitulli të ri në rrugën e partneritetit strategjik me Turqinë

Postuar më: 6 Janar 2021

Kryeministri Edi Rama nisi sot, një vizitë zyrtare në Ankara, Turqi, me ftesë të Presidentit Recep Tayyip Erdoğan. Kryeministri Rama dhe delegacioni shqiptar u prit me ceremoni zyrtare në Kompleksin Presidencial nga Presidenti Erdoğan. Gjatë...


Edhe në qytetin e Durrësit nis kthimi në shtëpitë e reja

Postuar më: 5 Janar 2021

Në njësinë numër 6 në Durrës ka nisur kthimi në shtëpitë e reja. Gjithashtu 450 shtëpi të tjera janë në proces rindërtimi, për të hapur dyert ditë pas dite për familjet që humbën strehën në tragjedinë e 26 nëntorit. “Në qyt...


Xhafzotaj, puna vijon papushim për sistemimin e familjeve në shtëpitë e reja

Postuar më: 5 Janar 2021

Në njësinë administrative Xhafzotaj në Shijak, puna vijon papushim për sistemimin në shtëpitë e reja të familjeve të prekura rëndë nga tërmeti. Familja e Ismail Xoxit, e përbërë prej 5 personash është njëra prej tyre. Ndonëse fami...


Shijak, nis ndërtimi i 9 pallateve 7-katëshe

Postuar më: 5 Janar 2021

Vazhdon kthimi në shtëpitë e reja i familjeve të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit. Sot, Kryeministri Rama, në shoqërinë e ministrit të Rindërtimit Ahmetaj dhe kryebashkiakut të Shijakut,  Elton Arbana vizitoi një nga 150 banesat indivi...


36 autoambulanca të reja i shtohen flotës së Urgjencës Shëndetësore Kombëtare

Postuar më: 5 Janar 2021

36 autoambulanca të reja e të kompletuara me çdo pajisje i shtohen flotës së Urgjencës Shëndetësore Kombëtare, për t’ju përgjigjur çdo thirrje për ndihmë në kohë dhe në çdo qytet të Shqipërisë. Tashmë, flota e Urgjencës Shën...


MEPJ – Kalimi i stafetës tek ministrja Olta Xhaçka

Postuar më: 5 Janar 2021

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në prezantimin e Ministres Olta Xhaxhka, në Ministrinë e Punëve të Jashtme:   Shumë faleminderit Gent! Patjetër faleminderit për të gjithë përpjekjen për të gjithë vullnetin dhe përkushtimin në krye...


Qendra e parë e vaksinimit anti-Covid19 në Air Albania Stadium

Postuar më: 4 Janar 2021

Qendra e parë e vaksinimit anti-Covid19 po instalohet në Stadiumin Air Albania në kryeqytet. Mjekët dhe infermierët e këtër spitaleve COVID në Tiranë janë kontigjenti i parë që do të përfitojnë mbrojtjen përmes vaksinës dhe më pas d...


Dokumentarë
Reportazhe Eksklusive

Hapësira Mediatike
Për Gazetarët