Durrës, granti i qeverisë për meremetimin u kursen familjeve 43 milionë USD

Postuar më: 2 Dhjetor 2020

Në Durrës po ecën me ritme të larta meremetimi i 94 pallateve në zonën e plazhit. Punimet e jashtme të pallateve janë drejt fundit. Kryeministri Rama inspektoi sot punimet në zonën e plazhit, i shoqëruar nga ministri për Rindërtimin Arbe...


Rindërtimi- Hap dyert shkolla “Hasan Koçi” në Durrës

Postuar më: 2 Dhjetor 2020

Një shkollë e re model hapi dyert për nxënësit dhe mësuesit në qytetin e Durrësit. Shkolla 9 vjeçare “Hasan Koçi” renditet për nga standerdet krah shkollave të qyteteve europiane, me kushte optimale për zhvillimin e procesit mësimor...


Kombinat, nis prishja e pallateve të dëmtuar nga tërmeti

Postuar më: 1 Dhjetor 2020

Në zonën e Kombinatit, në Tiranë ka nisur prishja e 9 pallateve të vjetra me tulla silikat me dëmtime të nivelit DS5. Banorëve të larguar prej aty u është siguruar bonusi i qerasë, që do të vijojë deri në ditën kur do të marrin në ...


Shijak, drejt fundit procesi i rikonstruksionit për 27 pallate

Postuar më: 30 Nëntor 2020

Fillimi i dhjetorit pritet të finalizojë punën për rehabilitimin e 27 pallateve me dëmtime DS1-DS2-DS3, në Shijak. Gjurmët e 26 nëntorit të kaluar thuajse janë fashitur nga këto ndërtesa, ku është punuar intensivisht në çdo apartame...


Shijak, 400 banesa individuale gati brenda 31 dhjetorit

Postuar më: 30 Nëntor 2020

120 shtëpi individuale po ndërtohen në Gjepalaj të Shijakut për të gjithë banorët e dëmtuar nga tërmeti i nëntorit të vitit të kaluar, të cilët do ta festojnë Vitin e Ri nën strehën e rindërtuar. Sot, Kryeministri Edi Rama i shoqë...


Lavdi dëshmorëve të Atdheut!

Postuar më: 29 Nëntor 2020

Sot nderojmë me respekt e mirënjohje kujtimin dhe sakrificën e të rënëve. Në homazhet shtetërore për 76-të vjetorin e Çlirimit të Atdheut, në Varrezat e Dëshmorëve, Kryeministri Edi Rama vendosi një kurorë me lule në Monumentin “N...


Gëzuar Ditën e Flamurit!

Postuar më: 28 Nëntor 2020

Sot nderojmë e kremtojmë Ditën e Flamurit Kombëtar, e Pavarësisë së Shqipërisë. Në Sheshin e Flamurit në Vlorë, aty ku 108 vjet më parë u shpall pavarësimi, u zhvillua ceremoniali shtetëror i ngritjes së flamurit. Kryeministri Rama v...


Shijak, 468 familje hyjnë në shtëpitë e reja

Postuar më: 27 Nëntor 2020

Në  Bashkinë e Shijakut po shtohet çdo ditë e më shumë numri i familjeve, që pikërisht në nëntor, një vit pas tragjedisë morën çelsat e banesave të reja. Vetëm sot në këtë bashki përfunduan së ndërtuari 20 shtëpi individuale, ...


Lagja e re e Thumanës merr formë dita ditës

Postuar më: 27 Nëntor 2020

Lagja e re e Thumanës po merr formë dita ditës për banorët, të cilët do të rinisin jetën e tyre aty pas një sprove të madhe që kaluan 26 nëntorin e kaluar. Tërmeti që la pa një strehë mbi kokë mijëra familje tanimë do të jetë nj...


Lagjia “Rilindja” në Fushë Krujë, modeli i ri i zhvillimit urban

Postuar më: 27 Nëntor 2020

Lagjet e reja, një kombinim i banesave infividuale me ato kolektive, shërbimeve dhe rekreacionit do të jenë së shpejti modeli i ri i zhvillimit urban i qyteteve që u goditën nga tërmeti i 26 nëntorit të një viti më parë. Në Fushë Kruj...


Firmoset marrëveshja me Emiratet e Bashkuara; 2000 apartamente të reja dhe një program investimesh direkte në Durrës

Postuar më: 26 Nëntor 2020

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Abu Dabi, Emiratet e Bashkuara Arabe, për firmosjen sot të marrëveshjes së financimit e ndërtimit të 2000 apartamenteve të reja në Durrës, si edhe marrëveshjen ndërqeveritare për një program investimesh ...


Rindërtimi – Nis në Laç ndërtimi i pallateve në lagjen e re

Postuar më: 25 Nëntor 2020

Në zonën 1 në qendër të Laçit ka nisur ngritja e kolonave të pallateve të reja, ndërsa infrastruktura për zonën 2 po ecën me ritme të shpejta. Me përfundimin e këtyre dy lagjeve të reja, jeta e banorëve që humbën shtëpitë e tyre ...


Bubq, përfundon infrastruktura nëntokësore e lagjes së re

Postuar më: 24 Nëntor 2020

Në lagjen e re qendrore të njësisë administrative Bubq, në Fushë Krujë, infrastruktura nëntokësore është gati dhe javën tjetër do të nisë puna për shtëpitë individuale dhe banesat kolektive. Një “superqytezë”, e cilësoi Kryem...


“Vëllezërit Haradinaj”, shkolla që rilindi mbi rrënimin e natës së 26 nëntorit

Postuar më: 24 Nëntor 2020

Shkolla “Vëllezërit Haradinaj” në Rrashbull të Durrësit është ngritur nga themelet pas dëmtimit rrënues të tërmet një vit më parë. Sot ajo është më e fortë, më e mirë dhe më e bukur se ajo shkolla e mëparshme. Në Durrës ja...


Kamëz, po përfundon kopshti fantastik “Niko Hoxha” për 200 fëmijë

Postuar më: 24 Nëntor 2020

Kopshti “Niko Hoxha”, pjesë e lagjes së re që po rindërtohet në Kamëz, pritet të përfundojë së shpejti. 200 vogëlushë do të gjejnë aty strehën e dijes dhe argëtimit, në kushtet më optimale. Për të parë kompleksin e ri arsimor...


Dokumentarë
Reportazhe Eksklusive

Hapësira Mediatike
Për Gazetarët