Laç, dy lagje të reja model për banorët që humbën shtëpitë nëntorin e kaluar

Postuar më: 25 Nëntor 2020

Në zonën 1 në qendër të Laçit ka nisur ngritja e kolonave të pallateve të reja, ndërsa infrastruktura për zonën 2 po ecën me ritme të shpejta. Me përfundimin e këtyre dy lagjeve të reja, jeta e banorëve që humbën shtëpitë e tyre ...


Bubq, përfundon infrastruktura nëntokësore e lagjes së re

Postuar më: 24 Nëntor 2020

Në lagjen e re qendrore të njësisë administrative Bubq, në Fushë Krujë, infrastruktura nëntokësore është gati dhe javën tjetër do të nisë puna për shtëpitë individuale dhe banesat kolektive. Një “superqytezë”, e cilësoi Kryem...


“Vëllezërit Haradinaj”, shkolla që rilindi mbi rrënimin e natës së 26 nëntorit

Postuar më: 24 Nëntor 2020

Shkolla “Vëllezërit Haradinaj” në Rrashbull të Durrësit është ngritur nga themelet pas dëmtimit rrënues të tërmet një vit më parë. Sot ajo është më e fortë, më e mirë dhe më e bukur se ajo shkolla e mëparshme. Në Durrës ja...


Kamëz, po përfundon kopshti fantastik “Niko Hoxha” për 200 fëmijë

Postuar më: 24 Nëntor 2020

Kopshti “Niko Hoxha”, pjesë e lagjes së re që po rindërtohet në Kamëz, pritet të përfundojë së shpejti. 200 vogëlushë do të gjejnë aty strehën e dijes dhe argëtimit, në kushtet më optimale. Për të parë kompleksin e ri arsimor...


Rindërtimi, arritjet, sfidat dhe risitë në sistemin e arsimit

Postuar më: 24 Nëntor 2020

Nga cikli i takimeve me gazetarë “Ekonomia në Fokus”, me ministren e Arsimit Evis Kushi: Kryeministri Edi Rama: Takimin e sotëm do ta zhvillojmë në këtë format (online) si rrjedhojë e faktit që jemi nën imponimin e disa masave të reja...


Mbyllet rindërtimi i shtëpive të goditura nga tërmeti i shtatorit në Tiranë

Postuar më: 24 Nëntor 2020

Në Tiranë përfundoi procesi i rindërtimit të shtëpive të goditura nga tërmeti i 21 shtatorit të vitit të shkuar. Në Stërmas iu dorëzua sot familjes Dervishi shtëpia e fundit që mbylli këtë proces. “Në Tiranë, me tërmetin e shtat...


Petrelë, në kantierin e rindërtimit të shkollës nëntëvjeçare

Postuar më: 24 Nëntor 2020

Në Petrelë, kantieri i rindërtimit të shkollës nëntëvjeçare është një nga 14 shkollat e reja të Tiranës që po ngrihen më të mëdha, më të sigurta e më të bukura. “Një nga shkollat me pamjen më të bukur ndoshta në gjithë rep...


Durrës, vijojnë punimet në ambjentet e përbashkëta të banimit

Postuar më: 23 Nëntor 2020

Godinat e dëmtuara nga tërmeti i një viti më parë në Durrës jo vetëm po përforcohen, por gjithashtu po krijohen mjedise të reja të përbashkëta për komunitetin që jeton aty. Në Durrës janë në total 615 pallate, të cilët do t’i n...


Në mjediset e Lufthansa Industry Solutions

Postuar më: 23 Nëntor 2020

Lufthansa Industry Solution, kompania më e madhe IT sot në treg, pjesë e grupit Lufthansa, operon prej më shumë se 1 viti në Tiranë. 200 vajza dhe djem shqiptarë, profesionistë në informatikë, punojnë për kompaninë ajrore gjermane, në ...


KJO LUFTË ËSHTË NJË PROVË KARAKTERI PËR TË GJITHË

Postuar më: 21 Nëntor 2020

Të dashur bashkëqytetarë dhe bashkëqytetare! Motra dhe vëllezër! Vendosa t’ju drejtohem sot me këtë fjalë, duke ju parë të gjithëve drejt në sy pa dallim, si njëri prej jush, si shqiptar mes shqiptarësh, që ndryshe nga të gjithë j...


Shqipëri-Itali, marrëveshje për Komitetin e Përbashkët të Përhershëm

Postuar më: 20 Nëntor 2020

Kryeministri Edi Rama priti sot, në takim Ministrin e Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Italisë, Luigi Di Maio. Në përfundim të takimit, u nënshkrua marrëveshja për krijimin e Komitetit të Përbashkët të Përhershë...


Edhe në Tiranë familjet një nga një po hyjnë në shtëpitë e reja

Postuar më: 20 Nëntor 2020

Shtëpitë individuale të rilindura pas rrënimit natën e 26 nëntorit të shkuar po u dorëzohen njëra pas tjetrës familjeve edhe në Bashkinë Tiranë.   Behari, bashkë me familjen e tij në Lanabregas, Tiranë, nga sot janë pronarë të...


Rindërtimi – Edhe në Kavajë punohet papushim

Postuar më: 19 Nëntor 2020

Në Kavajë, një nga zonat e dëmtuara rëndë nga tërmeti, punohet papushim për të dorëzuar para Vitit të Ri shtëpitë e reja për banorët. Kryeministri Edi Rama vizitoi sot, në këtë zonë, disa prej shtëpive në rindërtim e sipër. Vet...


Shkolla model në Gosë pas rindërtimit

Postuar më: 19 Nëntor 2020

Programi i Rindërtimit po  i rikthen shkollat në funksionin e tyre më të mëdha e më të sigurta se ato që ishin para tërmetit të një viti më parë. Përfitues nga ky Program, edhe shkolla e mesme e bashkuar dhe kopshti në Gosë të Rrogo...


Merr jetë gara ndërkombëtare për Parkun e Ri Fotovoltaik të Spitallës

Postuar më: 19 Nëntor 2020

Nisi sot procesi i garës ndërkombëtare për t’i dhënë jetë një tjetër projekti për rritjen e kapaciteteve të energjisë diellore, me Parkun e Ri Fotovoltaik të Spitallës, në zonën e ish-Kënetës së Durrësit. Aty ku së shpejti do t...


Dokumentarë
Reportazhe Eksklusive

Hapësira Mediatike
Për Gazetarët