Laç, Rindërtimi drejt përfundimit

Postuar më: 9 Shtator 2021

Rindërtimi i Laçit ka përfshirë pjesën më të madhe të qytetit që u godit rëndë nga tragjedia e tërmetit. Në disa kantiere të ngritura paralelisht, puna kolosale po vijon prej muajsh dhe ndërtimet e reja janë drejt përfundimit. Kryemi...


Certifikata e Vaksinimit, së shpejti pjesë e sistemit të BE-së

Postuar më: 8 Shtator 2021

Shtatori është muaji i hapur i vaksinimit dhe procesi vijon në të gjithë vendin, duke shënuar rritje të interesit të të gjithë grupmoshave për vaksinën antiCOVID. Nga Qendra Shëndetësore nr.1 në Tiranë, Kryeministri Rama u bëri thirr...


Otranto, mbrëmje përkujtimore pranë skulpturës emocionuese të “Katërit të Radës”

Postuar më: 3 Shtator 2021

*Fjala e Kryeministrit Edi Rama në mbrëmjen solemne përkujtimore, pranë skulpturës emocionuese të “Katërit të Radës”, në Otranto:   Kur disa kohë më parë erdhëm në Brindizi, padashje thashë diçka jo të mirë, diçka...


Mirënjohje për të gjithë ata që mbrojtën jetët dhe vendin nga zjarret

Postuar më: 3 Shtator 2021

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në Bazën Ajrore Farkë:   Së pari, dua t’i shpreh ngushëllimet edhe publikisht të dy djemve që humbën prindërit në tragjedinë e tyre familjare për shkak të zjarrit. Po ashtu dua t’i shpreh gjithë m...


Njoftim për zhvillimin e konsultimit publik me grupet e interesit, lidhur me projektligjin “Për Bashkëqeverisjen”

Postuar më: 3 Shtator 2021

Projektligji “Për Bashkëqeverisjen” përbën një nismë për rikonceptimin dhe riorganizimin institucional të Agjencisë për Dialog dhe Bashkëqeverisje, duke u nisur nga qëllimi i përfshirjes së qytetarëve, jo vetëm në procedurat admi...


Në panelin e liderëve në Bled Strategic Forum

Postuar më: 1 Shtator 2021

Kryeministri Edi Rama në panelin e liderëve në Bled Strategic Forum, për të ardhmen e Europës dhe zgjerimin:   *Së pari, më lini të përpiqem që t’iu jap disa buzëqeshje në këtë atmosferë të zymtë, sepse në Ballkan ka diçka ...


“SIGURIMI NË FJALËT E VETA”

Postuar më: 30 Gusht 2021

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në çeljen e ekspozitës “SIGURIMI NË FJALËT E VETA”, në Kryeministri   Së pari dëshiroj të përfitoj nga rasti për t’i shprehur dhe drejtpërdrejtë ngushëllimet familjes së Sherif Merdanit për ndarje...


Rezidencat studentore universitare gati për të pritur studentët në vitin e ri akademik

Postuar më: 26 Gusht 2021

Në prag të vitit të ri akademik, rezidencat studentore universitare janë gati të mirëpresin studentët me kushte optimale dhe me infrastrukturë të përmirësuar. Në Rezidencën Studentore Universitare nr. 2, në Tiranë, e përbërë nga kat...


Fjala përmbyllëse e Mandatit të Dytë Qeverisës

Postuar më: 25 Gusht 2021

 Fjala përmbyllëse e Kryeministrit Edi Rama për Mandatin e Dytë Qeverisës:    Mirëdita të gjithëve! Sot zhvillojmë mbledhjen e parë në këtë sallë qysh nga fillimi i pandemisë dhe kur kjo qeveri është në finishin e 4-vjeçarit...


Shkolla të standardeve të BE, realiteti i ri në shumë prej zonave të tërmetit

Postuar më: 25 Gusht 2021

Shkolla të reja, me kushte dinjitoze dhe infrastrukturë bashkëkohore janë tashmë kthyer tashmë në realitetin më të ri në shumë prej zonave ku tërmeti shkaktoi dëme të rënda, falë Programit të Rindërtimit. Një prej tyre është dhe ...


Në kantierin e lagjes “5 Maji” ku po merr jetë një nga qendrat më të mëdha urbane

Postuar më: 24 Gusht 2021

Lagja 5 Maji në Tiranë është shndërruar në një prej kantiereve më të mëdha ku do të marrë jetë një nga qendrat urbane, ekonomike e sociale më moderne në Shqipëri, me rreth 3500 apartamente për 11 mijë banorë, përfshirë parkimin,...


HEBRENJTË, AFGANËT, SHQIPËRIA

Postuar më: 15 Gusht 2021

Nuk e ka shqiptaria një histori më të lavdishme për botën, se sa marrja në mbrojtje e hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore. Askush s’ua kërkoi gjyshërve tanë ta rrezikonin jetën e tyre për të shpëtuar hebrenjtë, siç pakk...


Mbërrijnë në Atdhe 14 fëmijë dhe 5 gra shqiptarë nga kampi i ferrit Al Hawl

Postuar më: 1 Gusht 2021

Konferencë për shtyp e kryeministrit Edi Rama, pas mbërritjes në atdhe të 14 fëmijëve dhe 5 grave shqiptare nga kampi Al Hawl në Siri: Kryeministri Edi Rama: Faleminderit për mundimin që keni ardhur në këtë orë të pazakonshme! Në fak...


Marqinet, gati kopshti për 85 fëmijë

Postuar më: 30 Korrik 2021

Vora është një nga zonat e goditura më forta nga tërmeti i 26 nëntorit, e cila vazhdon të transformohet falë Programit të Rindërtimit. Në fshatin Marqinet, kopshti për gjithë fëmijët e zonës është gati për sezonin e ri. Kryeministr...


OPEN BALKAN, komunikimi i Kryeministrit me median

Postuar më: 29 Korrik 2021

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në komunikimin e përbashkët për mediat me homologët Vuçiç e Zaev në Shkup:   Kryeministri Edi Rama: Kujtoj kur në Shqipëri ra tërmeti, ishin forcat e kërkim-shpëtimit nga vendet e rajonit që mbërrit...


Dokumentarë
Reportazhe Eksklusive

Hapësira Mediatike
Për Gazetarët