Ekonomia në Fokus, taksat dhe mirëadministrimi fiskal

Postuar më: 19 Janar 2021

Kryeministri Edi Rama në konferencën Ekonomia në Fokus, me ministren e Financave dhe të Ekonomisë dhe me drejtoren e Përgjithshme të Tatimeve:   Kryeministri Edi Rama: Jemi këtu për ditën e përjavshme të ekonomisë, sot, bashkë me mini...


Ratifikimi i marrëveshjes me Pfizer për 500 mijë vaksinat e para nga kompania

Postuar më: 18 Janar 2021

Fjala e Kryeministrit Edi Rama, sot në Kuvend, mbi ratifikimin e Marrëveshjes me Pfizer për 500 mijë vaksinat e para drejtëpërdrejtë nga kompania:   Siç e kemi paralajmëruar, sot Kuvendi do të votojë për finalizimin e Marrëveshjes ...


14 shkolla e kopshte të reja në Kamëz nga Programi i Rindërtimit

Postuar më: 18 Janar 2021

Në Bashkinë Kamëz, janë të shumta objektet arsimore që po marrin jetë nga themelet, për tja ndryshuar përgjithmonë faqen arsimit në këtë zone. Në Paskuqan, shkolla “Jashar Hoxha” ishte një prej institucioneve arsimore që vuante m...


Shkolla dhe kopshti “Halit Çoka”, mjedise edukimi model për Kamzën

Postuar më: 18 Janar 2021

Bashkia e Kamzës, pas tërmetit të nëntorit që rrënoi ngrehinat e vjetra jashtë çdo standardi, sot po i kthehet një normaliteti të ri me shkolla të reja, kopshte dhe godina banimi konform standardeve europiane. Një nga mjediset e edukimit ...


Në kantierin e gjimnazit “Arif Syla” që po rilind më i madh, më i bukur e më i fortë

Postuar më: 17 Janar 2021

Një kantier ende i hapur, por që me shpejtësi po shkon drejt përfundimit, është gjimnazi “Arif Syla” në Mamurras, Kurbin.  Jo vetëm tërmeti, por edhe mungesa e rikonstruksionit ndër vite e kishin kthyer gjimnazin e vjetër në ...


Objektet arsimore të rilindura, realiteti më i ri në Bashkinë e Kurbinit

Postuar më: 16 Janar 2021

Jo vetëm shtëpitë e banimit, por edhe objektet arsimore, të rilindura mbi gërmadhat e tërmetit, janë sot, realiteti më i ri në Bashkinë e Kurbinit. “Dan Bajrami” është shkolla 9-vjeçare, në Gjorem të Laçit, që vjen si një surpri...


Laç, vijojnë punimet në lagjen nr. 1

Postuar më: 16 Janar 2021

Punimet për rikonstruksionin dhe meremetimin e pallateve dhe ambienteve të përbashkëta vijojnë në Laç. Kryeministri Rama në vazhdim të vizitës së tij në këtë qytet të goditur fort nga tërmeti i 26 nëntorit u ndal pas kantiereve të p...


727 apartamente të reja për banorët e prekur nga tërmeti në Laç

Postuar më: 16 Janar 2021

Laçi është një qytet i gjithi në kantier që pas tërmetit katasatrofik të 26 nëntorit të shkuar. 10 kompani shqiptare e kompania turke Albayrak, me një total prej afro 3000 punëtorësh, janë angazhuar në kantieret e infrastrukturës, bll...


Konferencë për shtyp, Ekonomia në Fokus

Postuar më: 15 Janar 2021

Kryeministri Edi Rama në konferencë për shtyp Ekonomia në Fokus, me ministren e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural dhe ministrin e Mbrojtjes për bilancin e pasreshjeve të dendura, si një pasqyrë e ndryshimit të ndjeshëm që ka ndodhur falë m...


Thumana e Re, merr formë ditë pas dite

Postuar më: 15 Janar 2021

Thumana e re po merr formë ditë pas dite me punë të pandalur, për të fshirë nga kujtesa e qytetit atë natë të tmerrshme të 26 nëntorit ku shumë qytetar humbën banesat e tyre dhe disa edhe të afërmit e tyre. Sot, Thumana është një q...


Kopështi “Niko Hoxha” mirëpret vogëlushët me kushte optimale për mësim dhe argëtim

Postuar më: 14 Janar 2021

Në Kamëz, në një prej zonave të prekura rëndë nga tërmeti, kopshtet dhe shkollat e reja, vepra të programit të rindërtimit, po hapin dyert njëra pas tjetrës për fëmijë dhe nxënës. Një project ambicioz, i realizuar me sukses, ësht...


Transformohet qendra shëndetësore nr. 1 në Tiranë

Postuar më: 14 Janar 2021

Qendra Shëndetësore nr. 1 në Tiranë është transformuar totalisht dhe ofron tashmë shërbim në kushte dinjitoze. Kjo qendër është pjesë e zinxhirit të 300 qendrave të reja shëndetësore me standarde europiane, në vend të karakatinave ...


Shkollat “Hasan Vogli” dhe “Qazim Turdiu”; më të forta, më të bukura e më të mëdha

Postuar më: 13 Janar 2021

Fëmijët e mësuesit, shkollat e të cilëve u prekën rëndë nga 26 nëntori i shkuar, po kthehen e do vazhdojnë të kthehen në hapësira fantastike mësimore, me standarde të njëjta si shkollat në Bashkimin Europian. Në Tiranë, procesi i r...


Gati frigoriferët -70 °C për të pritur seritë e vaksinave Pfizer

Postuar më: 13 Janar 2021

Në ditën e tretë nga nisja e procesit të vaksinimit në vendin tonë, Kryeministri Edi Rama inspektoi depot farmaceutike në ambiente e QSUT-së dhe ISHP-së, për të parë nga afër kapacitetet frigoriferike për ruajtjen e vaksinave antiCOVID-...


Novosela, situatë e qetë pas reshjeve të shumta, falë investimeve në kanalizime

Postuar më: 12 Janar 2021

Novosela e Vlorës, e njohur historikisht si vatra e përmbytjeve katastrofike, këto ditë reshjesh ofron një panoramë normale, falë investimeve dhe punës me zhbllokimin e kanaleve kryesore, pas dekadash taposjeje nga hedhurinat. Në Novoselë, ...


Dokumentarë
Reportazhe Eksklusive

Hapësira Mediatike
Për Gazetarët