Qeveria, 32 milionë euro për fuqizimin e rrjetit spitalor

Postuar më: 22 Prill 2015

Deklaratë e Ministrit të Shëndetësisë Ilir Beqaj, pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave: Qeveria miratoi sot një financim të rëndësishëm për fuqizimin dhe modernizimin e sistemit shëndetësor, me fokus kujdesin spitalor. Janë 32 mi...


Shqipëri – Kanada, marrëveshje për njohjen e pensioneve

Postuar më: 22 Prill 2015

Deklaratë e Ministrit të Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj, pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave: Faleminderit që jeni këtu sot! Kjo ishte mbledhja ime e fundit si anëtar i Këshillit të Ministrave. Ka qenë një privilegj q...


Ligji i ri për Arsimin e Lartë, garanci për më shumë cilësi dhe autonomi universitare

Postuar më: 1 Prill 2015

Deklaratë për shtyp e Ministres së Arsimit dhe Sporteve Lindita Nikolla, pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave: Projektligji për Arsimin e Lartë dhe Kërkimin Shkencor në Institucionet e Arsimit të Lartë vjen si një proces unik, pas dy...


Rikthimi i një të drejte

Postuar më: 1 Prill 2015

Deklaratë për shtyp e zëvendëskryeministrit Niko Peleshi, pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave: Në mbledhjen e sotme, Këshilli i Ministrave ka vendosur që në respekt të Kodit të Punës, të të drejtës së punonjësve si pjesë them...


Tryeza e pestë e Dialogut të Nivelit të Lartë Shqipëri-BE

Postuar më: 24 Mars 2015

Kryeministri Rama pas tryezës së “Dialogut të Nivelit të Lartë Shqipëri-BE”, në konferencën e përbashkët me Komisionerin Hahn: Në radhë të parë dua që, edhe publikisht, t’i uroj Komisionerit mirëseardhjen në vizitën e tij të ...


Konsolidimi i një procesi pa kthim

Postuar më: 23 Mars 2015

Kryeministri Edi Rama dhe Kryeministri Isa Mustafa, në konferencën e përbashkët për shtyp, pas mbledhjes së përbashkët të të dy qeverive; Kryeministri Edi Rama: Përshëndetje të gjithëve! Ishte një mbledhje e pasur në përmbajtje dhe s...


Partneriteti strategjik Shqipëri-Kosovë instrument për peshën e faktorit shqiptar në rajon

Postuar më: 9 Mars 2015

Kryeministri Edi Rama mirëpriti sot Kryeministrin e Kosovës Isa Mustafa në vizitën e tij të parë zyrtare në Shqipëri. Pas ceremonisë së mirëseardhjes dy kryeministrat të shoqëruar nga delegacionet përkatëse zhvilluan një takim në sal...


Hetimi i plotë e nxjerrja e përgjegjësive çliron publikun dhe politikën

Postuar më: 6 Mars 2015

Prononcim i Kryeministrit Edi Rama pas dhënies së dëshmisë në Prokurorinë e Krimeve të Rënda: Koha kur Kryeministri i Shqipërisë e trajtonte Prokurorinë si ushqim për qentë ka mbaruar në 23 qershor të 2013-s. Uroj që ftesa për të ar...


Në Gjykatën e Lartë për të vërtetën dhe asgjë tjetër veç të vërtetës

Postuar më: 2 Mars 2015

Kryeministri Edi Rama u paraqit sot, në cilësinë e Kryeministrit të Shqipërisë, para Gjykatës së Lartë, ku nisi seanca e parë e gjykimit të kërkesëpadisë për shpifje ndaj deputetit, kreu i grupit parlamentar të PD, Edi Paloka. Kryemin...


Shqipëri-Rumani, partneritet për zhvillim

Postuar më: 27 Shkurt 2015

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot një vizitë zyrtare në Bukuresht, Rumani. Kryeministri shoqërohej nga Ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj, Kreu i Grupit të deputetëve socialistë Gramoz Ruçi dhe Nënkryetari i grupit Tau...


Integrimi europian në krye të axhendës së qeverisë shqiptare

Postuar më: 19 Shkurt 2015

Fjala e Presidentit të KE, Donald Tusk, në konferencën e përbashkët me Kryeministrin Rama: Ishte kënaqësi të prisja sot në takim Kryeministrin e Shqipërisë, z. Edi Rama. Më lejoni ta filloj duke thënë se zgjerimi mbetet një prioritet i...


Deutsche Telekom me projekt pilot, 10 mijë matësa inteligjentë për sistemin energjetik

Postuar më: 12 Shkurt 2015

Kryeministri Edi Rama pati sot, një takim pune të frytshëm me një përfaqësi të kompanisë gjermane të telekomunikacionit Deutsche Telekom, të kryesuar nga anëtarja e Bordit Drejtues për Europën dhe drejtuese e Departamentit të Inovacion...


Nuk i shmangemi asnjë detyrimi ligjor e moral, në raport me njerëzit e zonave të përmbytura

Postuar më: 6 Shkurt 2015

Konferenca për shtyp e Kryeministrit Edi Rama: Së bashku me Ministrin e Financave, Ministrin e Ekonomisë, Ministrin e Bujqësisë, si dhe me praninë e Guvernatorit të sapozgjedhur të Bankës së Shqipërisë jemi takuar me drejtuesit e të gjit...


Qeveria në gatishmëri të plotë për të përballuar situatën e vështirë

Postuar më: 2 Shkurt 2015

Në përfundim të mbledhjes jashtë radhës të Këshillit të Ministrave, Zëvendëskryeministri Niko Peleshi, ministri Edmond Panariti dhe ministri Saimir Tahiri, në një deklaratë për mediat informuan rreth situatës në zonat e përmbytura ...


Shteti merr përsipër përgjegjësinë e plotë për vrasjen e katër qytetarëve në 21 janar 2011

Postuar më: 21 Janar 2015

Deklaratë për shtyp e ministres së Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Ermonela Felaj: Katër vjet më pas, drejtësia për 21 Janarin ende mungon. Drejtësinë e kërkojnë jo vetëm familjarët e Ziverit, Hekuranit, Aleksit dhe Faikut, p...


Dokumentarë
Reportazhe Eksklusive

Hapësira Mediatike
Për Gazetarët