Takimet e Kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama në Nju Jork

Postuar më: 26 Shtator 2013

Në ditën e tretë të zhvillimit të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, Kryeministri Edi Rama pati një axhendë të ngjeshur takimesh bilaterale me Presidentin e Turqisë Abdullah Gyl, Presidentin e Bullgarisë Ro...


Kryeministri dhe Zonja Rama në pritjen e Presidentit Obama

Postuar më: 25 Shtator 2013

Kryeministri Edi Rama, shoqëruar nga zonja Rama, morën pjesë në pritjen e organizuar nga Presidenti Obama dhe Zonja e tij, për krerët e delegacioneve që marrin pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Gjatë takimit të...


Kryeministri Rama merr mbështetjen e Austrisë për statusin kandidat

Postuar më: 24 Shtator 2013

Kryeministri Edi Rama, gjatë vizitës së tij në Nju Jork, zhvilloi një takim me Kryeministrin e Kosovës Hashim Thaçi. Në këtë takim pune u diskutua për shumë çështje të interesit të përbashkët për të dy vendet, veçanërisht për a...


Kryeministri Edi Rama në konferencën e Iniciativës Globale Klinton

Postuar më: 24 Shtator 2013

Kryeministri Edi Rama ishte i ftuar ditën e sotme në hapjen e konferencës së organizuar nga Iniciativa Globale Klinton, që mbahet këto ditë në Nju Jork. Gjatë fjalës përshëndetëse, Presidenti Klinton e vuri theksin tek ato iniciativa që...


BE, mbështetje vizionit të Qeverisë për integrimin evropian

Postuar më: 23 Shtator 2013

Zëvendëskryeministri Niko Peleshi zhvilloi sot një takim, me Ambasadorin e Delegacionit të Bashkimit Europian në Tiranë Ettore Sequi, me të cilin diskutoi për reformat, që duhen ndjekur për t’i dhënë impulse të reja procesit të integr...


Shqipëria e gjeneratës tjetër, strategjia e re e TIK

Postuar më: 23 Shtator 2013

Me iniciativën e Ministres për Inovacionin dhe Administratën Publike, Milena Harito, u zhvillua sot, në mjediset e Qendrës Burimore PROTIK, një takim prezantues me temë “Shqipëria e gjeneratës tjetër, strategjia e re e TIK”, me pjesëma...


Strukturë të posaçme për prioritetet qeverisëse

Postuar më: 23 Shtator 2013

Në takimin e zhvilluar mes Presidentit të Bankës Botërore Jim Yong Kim, Kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama dhe ish Kryeministrit britanik Tony Blair u diskutuan sfidat dhe prioritetet e qeverisë së re. Pas këtij takimi Kryeministri Rama u...


Njoftim mbi axhendën e Kryeministrit Edi Rama në SHBA

Postuar më: 21 Shtator 2013

Kryeministri Edi Rama ka nisur një vizitë disa ditore në New York, ku do të marrë pjesë në sesionin e 68- të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara dhe do të mbajë një fjalim në debatin e përgjithshëm të këtij sesioni....


Mandat për një qeverisje të drejtë

Postuar më: 20 Shtator 2013

Zoti Rama, më në fund, kryeministër, apo jo. Dhe urime për detyrën. Mirëserdhët dhe ju falënderoj shumë!   Shoh që zgjodhët një vend simbolik të zyrës së kryeministrit, pikërisht dritaren. Besoj duhet të keni kujtime nga kjo dri...


Në 10 vite e shoh Shqipërinë anëtare të BE

Postuar më: 19 Shtator 2013

Euronews, James Franey: Kur mendoni se është realiste që Shqipëria mund t’i bashkohet BE-së? Kryeministri Edi Rama: Ne kemi bërë shumë progres, por mbetet ende shumë për të bërë. Unë shpresoj shumë që brenda 10 viteve të ardhshme...


Për një ekonomi dinamike dhe të integruar

Postuar më: 19 Shtator 2013

Të nderuar zonja dhe zotërinj, Me shumë kënaqësi i drejtoj kësaj audience disa fjalë që lidhen me gjendjen e ekonomisë, me sfidat dhe me qasjen tonë të re ndaj një situate që lë pak vend për shumë optimizëm. Shqipëria përjeton një...


Kodi Etik Ministror

Postuar më: 18 Shtator 2013

Në mbledhjen e parë të Këshillit të Ministrave, të drejtuar nga Kryeministri Edi Rama, datë 15 shtator 2013, u miratua Kodi Etik Ministror, të cilin e gjeni të plotë më poshtë:   KODI ETIK MINISTROR   Preambul Qeveritarët përb...


Kryeministri Rama pret Presidentin e Maqedonisë Ivanov

Postuar më: 18 Shtator 2013

Kryeministri Edi Rama priti sot në një takim Presidentin e Maqedonisë Gjeorge Ivanov, me të cilin shkëmbyen pikëpamjet lidhur me bashkëpunimin mes dy vendeve, si dhe rrugën e përbashkët drejt të ardhmes evropiane. Kryeministri Rama gjatë ...


Vendimet e Këshillit të Ministrave

Postuar më: 18 Shtator 2013

Sot, më datë 18 shtator 2013, Kryeministri Edi Rama drejtoi mbledhjen e Këshillit të Ministrave, në të cilën u morën këto vendime: 1-     Përcaktimi i fushës së përgjegjësisë shtetërore të Ministrisë së Energjisë dhe Industri...


Rama – Rasmussen: Koha për të parë drejt së ardhmes

Postuar më: 17 Shtator 2013

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Andreas Fogh Rasmussen: “Fakti,që ju keni zgjedhur të vini këtu, në fillim të mandatit tuaj, tregon përkushtimin tuaj personal ndaj Aleancës dhe ne jemi shumë mirënjohës për këtë. Shqipëria jep një...


Dokumentarë
Reportazhe Eksklusive

Hapësira Mediatike
Për Gazetarët